adres

ul. Fabryczna 7, 17-240 Czeremcha

Grupa kapitałowa

Grupa Kapitałowa KZN Bieżanów

 

Najlepsze pomysły na biznes, są prostą odpowiedzią na realne potrzeby rynku. Nie inaczej było w naszym przypadku. Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” od prawie 70 lat zajmują się produkcją rozjazdów kolejowych. W tym okresie stały się jednym z niekwestionowanych liderów tej subbranży w Polsce. W trakcie procesu prywatyzacyjnego i wynikających z niego działań stabilizujących sytuację finansową (lata 2004-2006) nasi udziałowcy i pracownicy dostrzegli wiele niedociągnięć w funkcjonowaniu całego sektora rynkowego. Obejmowały one kompetencyjne luki na poszczególnych etapach realizacji zadań inwestycyjnych i utrzymaniowych związanych z nawierzchniami szynowymi.                                                           

Odpowiedzią na te problemy stał się pomysł stworzenia struktury biznesowej realizującej w sposób kompleksowy powyższe zadania. Klient, zarządzający infrastrukturą torową lub realizujący zadania inwestycyjne z nią związane, w jednym miejscu powinien otrzymać w pełni profesjonalną i kompleksową obsługę, począwszy od projektowania, poprzez doradztwo, produkcję elementów, obsługę logistyczną oraz, finalnie – budowę i późniejsze serwisowanie dróg szynowych. Pierwszym krokiem w tym kierunku była zdecydowana ekspansja w segmencie infrastruktury tramwajowej oraz stworzenie nowego pionu zajmującego się zabudową nawierzchni szynowych (Oddział Robót Zewnętrznych).

Równolegle rozbudowane zostały też wewnętrzne działy projektowania i badań rozwojowych pozwalające wdrażać innowacyjne rozwiązania dotyczące produkcji, zabudowy i serwisowania kluczowych elementów nawierzchniowych, takich jak rozjazdy. Choć wdrożenie powyższych działań zbliżało nas do założonego celu, to w efekcie okazało się niewystarczające. Kolejnym krokiem była zatem decyzja właścicieli o rynkowej ekspansji dokonywanej poprzez stworzenie i rozwój grupy kapitałowej – w krótkim czasie KZN „Bieżanów” nabył udziały w spółkach, jak również tworzył od podstaw zupełnie nowe podmioty gospodarcze.

Grupę KZN Bieżanów tworzą obecnie (kolejność uwzględniająca ilość udziałów w spółkach):

  • Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe "Bieżanów" - lider holdingu, producent rozjazdów kolejowych i tramwajowych, producent specjalistycznych wagonów do przewozu rozjazdów w blokach - SWITCHER
  • KZN Switcher - specjalistyczny serwis wagonowy, wykonawca prac montażowych i serwisowych dla wagonów SWITCHER
  • KZN Bahntechnik - przedstawiciel handlowy na rynkach niemieckojęzycznych
  • Nasycalnia Podkładów w Czeremsze - producent podkładów, podrozjazdnic i mostownic drewninanych
    • Hamech - producent urzadzeń suszarniano-energetycznych i komponentów nawierzchniowych
  • KZN Rail - specjalistyczna firma budownictwa torowego, operator wagonów SWITCHER
  • Trade-Port (w restrukturyzacji)
  • Vistula Rail Operator - obsługa bocznic kolejowych (zarządzanie, utrzymanie)
  • KZN&Talegria - rozwiązania dla Kolei Dużych Prędkości

 

 

Nasycalnia Podkładów w Czeremsze Sp. z o.o.

Nasycalnia Podkładów CZEREMCHA, to zakład pracy z tradycjami sięgającymi okresu wojennego. Zakład od początku istnienia zajmował się głównie impregnacją drewna dla potrzeb kolei i przemysłu. Aktualnie Nasycalnia produkuje podkłady kolejowe, podrozjazdnice i mostownice kolejowe z drewna iglastego i liściastego oraz słupy teletechniczne, energetyczne i chmielowe. Ponadto zapewniamy płytowanie podkładów i montaż przęseł kolejowych. Wykonujemy również produkcję tartaczną w pełnym zakresie.

Elementy nawierzchni drewnianej wykonane są zgodnie z PN-D-95006, PN-D-95014 i nasycone olejem impregnującym zgodnym z PN-EN-13991 metodą ciśnieniowo-próżniową Rupinga.

Na produkowane wyroby Nasycalnia Podkładów w Czeremsze posiada świadectwo Nr B/2001/0180 dopuszczenia do eksploatacji budowli do prowadzenia ruchu pociągów wydane przez GIK w Warszawie.

img